Kobiety mogą mieć problemy z zajściem w ciążę z wielu przyczyn, m.in.:
-
- Problemy z owulacją – owulacja to moment w cyklu miesiączkowym, kiedy jajnik uwalnia komórkę jajową do jajowodu. Owulacją sterują hormony. Ciąża może wystąpić, jeśli plemnik zapłodni komórkę jajową, kiedy po owulacji przemieszcza się ona do macicy. Kobiety mają najwyższe szanse zajścia w ciążę, jeśli współżyją 1 do 2 dni przed owulacją lub w dzień owulacji. U niektórych kobiet owulacja nie zachodzi regularnie lub nie występuje w ogóle.
-
- Problemy z macicą lub jajowodami – np. w jajowodach niektórych kobiet występuje tkanka bliznowata po przebytych operacjach lub infekcjach, która może powodować niedrożność jajowodów.
-
- Endometrioza – to choroba, która może powodować ból w podbrzuszu. Może ona także powodować trudności w zajściem w ciążę.
-
- Dojrzały wiek – u kobiet po 35 roku życia zajście w ciążę może być trudniejsze i dłużej potrwać. Jeszcze większy problem stanowi w przypadku kobiet po 40 roku życia.
Udaj się do lekarza, jeśli współżyjesz bez zabezpieczenia przez ponad rok i nie zaszłaś w ciążę. Jeśli się martwisz, odwiedź lekarza szybciej. Jeśli masz powyżej 35 lat, lub jeśli nie miesiączkujesz regularnie, umów się z lekarzem po 6 miesiącach prób.
Lekarz porozmawia z Tobą, przeprowadzi badanie i zleci badania diagnostyczne, starając się ustalić przyczynę problemu. Ponadto konieczne może być przeprowadzenie badań u Twojego partnera. Nie zdziw się, jeśli lekarz nie będzie w stanie wskazać jednoznacznej przyczyny niepowodzeń. Określenie, dlaczego kobieta nie może zajść w ciążę, nie zawsze jest możliwe.
Jeśli masz nadwagę, zmniejszenie masy ciała może ułatwić zajście w ciążę. Zmniejszenie masy ciała sprawi, że ciąża będzie zdrowsza, kiedy w nią zajdziesz.
Klomifen – lek ten zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji. Jest to typowy lek, od którego rozpoczyna się leczenie problemów z owulacją. Lekarz wyjaśni, jak i kiedy zażywać ten lek, jak również powie Ci, kiedy powinnaś współżyć, aby zmaksymalizować szansę na powodzenie leczenia. Jeśli metoda ta nie zadziała w ciągu kilku miesięcy, lekarz może zalecić stosowanie innych leków stymulujących owulację.
Zastrzyki hormonalne – są często zalecane, jeśli nie powiedzie się leczenie klomifenem. Lekarz powie Ci, kiedy i jak przeprowadzić takie leczenie.
Inseminacja wewnątrzmaciczna – podczas tego zabiegu lekarz używa specjalnego cewnika, aby wprowadzić plemniki bezpośrednio do macicy. Robi się to tuż przed owulacją. U niektórych kobiet zabieg ten należy połączyć z terapią klomifenem lub zastrzykami hormonalnymi, aby zwiększyć szanse zajścia w ciążę.
Zapłodnienie in vitro (IVF) – jest to zabieg wykonywany zwykle, jeśli inne metody leczenia zawiodą.
Procedura ta obejmuje następujące etapy:
- Kobieta samodzielnie wykonuje zastrzyki hormonalne przez kilka tygodni. Przygotowują one jajniki do owulacji.
- Tuż przed owulacją lekarz używa cienkiej igły, aby pobrać komórki jajowe z jajników. Zabieg ten wykonuje się przez pochwę.
- Komórki jajowe są umieszczane w probówce z nasieniem, aby plemniki mogły zapłodnić więcej niż jedną komórkę jajową.
- Po upływie 2 do 5 dni, zapłodniona komórka jajowa lub komórki jajowe są umieszczane w macicy z nadzieją, że przynajmniej jeden z zarodków zagnieździ się w macicy i będzie się rozwijać.
- Zapłodnienie in vitro jest stosowane u kobiet:
- Bez jajowodów lub z niedrożnością jajowodów,
- Których partnerzy mają zbyt mało plemników,
- Niemogących zajść w ciążę innymi metodami.
Lekarz wykona badania w różnych stadiach leczenia, aby sprawdzić, czy jest ono skuteczne. Do takich badań diagnostycznych mogą należeć badania krwi oraz USG.
USG to badanie obrazowe polegające na uzyskaniu zdjęć wnętrza ciała.
Nie. Leczenie nie zawsze pomaga zajść w ciążę. Taka sama metoda może przynieść różne efekty u różnych kobiet.
Porozmawiaj z lekarzem o zaletach i wadach różnych metod terapeutycznych. Aby wybrać metodę, która będzie odpowiednia dla Ciebie i Twojego partnera, powinnaś pomyśleć o:
- Jak skutecznie, według Twojego lekarza, zadziała ta metoda,
- Kosztach leczenia – ubezpieczenie zdrowotne nie zawsze pokrywa wszystkie koszty leczenia,
- Jak długo, według Twojego lekarza, potrwa leczenie,
- Wadach metody.
Powinnaś również porozmawiać z lekarzem o innych możliwościach posiadania dzieci, np. adopcji.
Podjęcie takiej decyzji może być dla kobiety trudne. Pomocne mogą być rozmowy z doradcą lub udział w spotkaniu grupy wsparcia dla kobiet z problemami z zajściem w ciążę.