Endometrioza to choroba, występująca u kobiet, objawiająca się bólami podbrzusza i problemami z zajściem w ciążę. Endometrioza występuje, kiedy tkanka nazywająca się endometrium i normalnie występująca wewnątrz macicy, nieprawidłowo rozrasta się poza nią, najczęściej w jamie brzusznej. Taka tkanka, która nie powinna występować poza macicą, może następnie ulegać co miesięcznemu złuszczaniu i krwawić do brzucha wywołując różnego rodzaju objawy.
Niektóre kobiety chorujące na endometriozę nie mają żadnych objawów.
Jednak większość odczuwa ból w podbrzuszu, który występuje:
- przed lub w trakcie miesiączki,
- pomiędzy miesiączkami,
- podczas lub po współżyciu,
- podczas oddawania moczu lub kału (często w trakcie miesiączki).
Inne objawy endometriozy to:
- problemy z zajściem w ciążę,
- narośle (torbiele) na jajnikach, które mogą być wyczuwalne podczas badania ginekologicznego.
Wszystkie te objawy mogą być spowodowane przyczynami innymi niż endometrioza. Jeśli jednak zauważasz u siebie którykolwiek z tych objawów, poinformuj o tym swojego lekarza lub pielęgniarkę.
Nie. Lekarz ginekolog może podejrzewać tę chorobę na podstawie analizy objawów oraz po przeprowadzeniu badania. Jedyną metodą dającą pewność, że chorujesz na endometriozę, jest wykonanie przez lekarza zabiegu chirurgicznego w celu znalezienia tkanek endometrium poza macicą.
Endometriozę można leczyć różnymi metodami. Właściwa dla Ciebie metoda będzie zależała od występujących u Ciebie objawów oraz tego, czy w przyszłości planujesz zajść w ciążę. Endometrioza jest czasami leczona farmakologicznie.
Do stosowanych leków należą m.in.:
- leki przeciwbólowe – istnieją leki mogące uśmierzyć ból spowodowany przez endometriozę. Nie sprawią one jednak, że choroba zostanie wyleczona,
- tabletki antykoncepcyjne – niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą ułatwić złagodzenie dolegliwości bólowych. Leczenie to jest jednak niewskazane u kobiet, które starają się o dziecko,
- hormony zatrzymujące miesiączkowanie – większość lekarzy nie zaleca stosowania tej terapii dłużej niż przez rok, ponieważ może ona powodować działania niepożądane. Ponadto jest ona nieodpowiednia dla kobiet chcących zajść w ciążę.
Niektóre pacjentki wybierają chirurgiczne leczenie endometriozy. Do najczęściej wykonywanych w tej sytuacji zabiegów należy laparoskopia. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na brzuchu, przez które wprowadza do wnętrza organizmu przewód z kamerą. Dzięki temu może zobaczyć i usunąć endometriozę.
Jeśli starania o ciążę trwają dość długo (więcej niż 12 miesięcy u kobiet młodszych niż 35 lat) wskazana jest wizyta u ginekologa lub specjalisty medycyny rozrodu, który pomoże zaplanować badania i ewentualne leczenie.