Endometrioza

Czym jest endometrioza ?

Endometrioza to choroba, występująca u kobiet, objawiająca się bólami podbrzusza i problemami z zajściem w ciążę. Endometrioza występuje, kiedy tkanka nazywająca się endometrium i normalnie występująca wewnątrz macicy, nieprawidłowo rozrasta się poza nią, najczęściej w jamie brzusznej. Taka tkanka, która nie powinna występować poza macicą, może następnie ulegać co miesięcznemu złuszczaniu i krwawić do brzucha wywołując różnego rodzaju objawy.

Jakie są objawy endometriozy ?

Niektóre kobiety chorujące na endometriozę nie mają żadnych objawów.

Jednak większość odczuwa ból w podbrzuszu, który występuje:

  •  przed lub w trakcie miesiączki,
  •  pomiędzy miesiączkami,
  •  podczas lub po współżyciu,
  •  podczas oddawania moczu lub kału (często w trakcie miesiączki).

Inne objawy endometriozy to:

  •  problemy z zajściem w ciążę,
  •  narośle (torbiele) na jajnikach, które mogą być wyczuwalne podczas badania ginekologicznego.

Wszystkie te objawy mogą być spowodowane przyczynami innymi niż endometrioza. Jeśli jednak zauważasz u siebie którykolwiek z tych objawów, poinformuj o tym swojego lekarza lub pielęgniarkę.

Czy istnieje test w kierunku endometriozy ?

Nie. Lekarz ginekolog może podejrzewać tę chorobę na podstawie analizy objawów oraz po przeprowadzeniu badania. Jedyną metodą dającą pewność, że chorujesz na endometriozę, jest wykonanie przez lekarza zabiegu chirurgicznego w celu znalezienia tkanek endometrium poza macicą.

Jak leczy się endometriozę ?

Endometriozę można leczyć różnymi metodami. Właściwa dla Ciebie metoda będzie zależała od występujących u Ciebie objawów oraz tego, czy w przyszłości planujesz zajść w ciążę. Endometrioza jest czasami leczona farmakologicznie.

Do stosowanych leków należą m.in.:

  • leki przeciwbólowe – istnieją leki mogące uśmierzyć ból spowodowany przez endometriozę. Nie sprawią one jednak, że choroba zostanie wyleczona,
  • tabletki antykoncepcyjne – niektóre tabletki antykoncepcyjne mogą ułatwić złagodzenie dolegliwości bólowych. Leczenie to jest jednak niewskazane u kobiet, które starają się o dziecko,
  • hormony zatrzymujące miesiączkowanie – większość lekarzy nie zaleca stosowania tej terapii dłużej niż przez rok, ponieważ może ona powodować działania niepożądane. Ponadto jest ona nieodpowiednia dla kobiet chcących zajść w ciążę.

Niektóre pacjentki wybierają chirurgiczne leczenie endometriozy. Do najczęściej wykonywanych w tej sytuacji zabiegów należy laparoskopia. W trakcie zabiegu lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na brzuchu, przez które wprowadza do wnętrza organizmu przewód z kamerą. Dzięki temu może zobaczyć i usunąć endometriozę.

Co zrobić, jeśli mam problemy z zajściem w ciążę ?

Jeśli starania o ciążę trwają dość długo (więcej niż 12 miesięcy u kobiet młodszych niż 35 lat) wskazana jest wizyta u ginekologa lub specjalisty medycyny rozrodu, który pomoże zaplanować badania i ewentualne leczenie.